HÍREK

NKFIH kutatás értékelés

Tisztelt Müllner András!

A KULT zsűrihez tartozó 131868 azonosítójú, „A magyarországi részvételi filmkultúra története és jelenlegi gyakorlatai, különös tekintettel a sérülékeny kisebbségi csoportok önreprezentációjára” című kutatás beszámolóját ellenőriztük. A 2022-12-01 – 2023-11-30 időszakról szóló szakmai részjelentést a KULT zsűri elfogadta.

Az értékelő bizottság megjegyzése

A kutatás utolsó évének beszámolója a célkitűzéseknek megfelelően három területen ért el jelentős eredményeket:

1. Tudományos publikációk és konferencia-előadások. Az alkalmanként a projekt vezetőjének kezdeményezésére megrendezett tematikus konferenciákon vagy panelekben a kutatás résztvevői több előadást tartottak. Ezek a támogatás által lehetővé tett gyakorlati munka eredményeit is hasznosították. Részben a konferencia-előadások írásos változatából, részben önálló publikációkból, továbbá a kutatás elméleti kontextusát erősítő fordításokból a 2023-as évben összesen tizennégy jelent meg rangos társadalomtörténeti és filmelméleti folyóiratokban; a publikációk fele angol nyelvű.

2. Egyetemi kurzusok. A kutatás eredményeit a résztvevők több kurzusukban is hasznosították. A pályázat benyújtását is egy, az ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézetének keretében létrejött munkacsoport, a Romakép Műhely alapozta meg. A jelen pályázat egyik eredményeként, illetve a fenti vállalkozás folytatásaként a Média és Kommunikáció Tanszéken 2023-ban elindult a Részvételi médiakultúra elnevezésű alapszakos specializáció. A támogatott kutatás eredményei tehát hosszú távon jelen maradnak a felsőoktatásban.

3. A kutatás gyakorlati jellegéből következően folytatódott a 2021-ben elindított Dunaszekcső-Tomor tábor, amely az elméleti előadások mellett gyakorlati feladatokat is tartalmazott, s annak eredményeként forgatókönyvek és (részvételi) filmek születtek. A „terepmunka” az egyetemi képzésben is megjelenik, videós gyakorlatok formájában. Mindennek megvalósításához partnerintézményeket, konzorciumi együttműködéseket és egyéb támogatókat is bevontak a kutatás résztvevői.

A kutatás eredményességét bizonyítja, hogy résztvevői a Média és Kommunikáció Tanszéken bejegyzett Media Universalis Alapítványon keresztül sikeres pályázatot nyújtottak be a Közös Értékeink Programhoz, így az OTKA támogatással megkezdett kutatás a következő két évben folytatódhat.

További kutatómunkájukhoz sok sikert kívánunk.

Üdvözlettel: NKFI Hivatal

Részvételi médiakultúra specializáció

Az ELTE Szenátusának 2022. november 14-i ülésén döntés született a Részvételi médiakultúra specializációról, amely 2023 szeptemberétől indult az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékén. A Részvételi médiakultúra specializáció a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (más néven Nemzeti Tudományos Kutatási Alap) által támogatott 4 éves kutatásra épül. A kutatás a Minor Média/Kultúra Kutatóközpontban zajlott 2019 és 2023 között.

A kutatás célja a részvételi médiakultúra történetének és kortárs gyakorlatának feltárása. Mivel a kutatásnak van elméleti és történeti, valamint akcióorientált kutatási aspektusa (részvételi médiaprojektek formájában), a kutatásból létrejövő Részvételi médiakultúra specializáció elméleti és gyakorlati ismereteket is nyújt. Célunk olyan szakemberek képzése, akik hatékonyan tudnak művészeti alapú részvételi akciókutatások facilitátoraiként dolgozni, együttműködve társadalomkutatókkal és civil közösségekkel. Interdiszciplináris kurzuscsomagként a specializáció olyan tudományágakat foglal magában, mint a részvételi és közösségi média elméletei és gyakorlatai, a vizuális beavatkozások elmélete és története (különös tekintettel a mediális aspektusra), az új média részvételi jellege, a részvételi és közösségi újságírás, a médiaantropológia, a vizuális és performatív részvételi módszertanok, a médiaelmélet és médiatörténet, a kisebbségek médiareprezentációja, ebben az összefüggésben a kritikai rassztanulmányok, a kritikai fehérség tanulmányok stb.

Konferencia


A „Vizuális beavatkozás és részvételi kutatás: vizualitás – akció – participáció” című konferenciát a Minor Média/Kultúra Kutatóközpont szervezte, „A magyar részvételi filmkultúra története és jelenlegi gyakorlata, különös tekintettel a sérülékeny kisebbségi csoportok önreprezentációjára” című, négyéves kutatásának zárórendezvényeként. A kutatást a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatta (azonosító: 131868). A rendezvényt az ELTE Bölcsészettudományi Kar dékánja, valamint az ELTE Bölcsészettudományi Kar Hallgatói Önkormányzata támogatta. Bővebb információ a konferenciáról itt olvasható:

KONFERENCIA-FELHÍVÁS

PROGRAM- ÉS ABSZTRAKT-FÜZET

Publikáció

Megjelent a Film and Media Studies „Participatory Film” című angol nyelvű különszáma, itt olvasható https://sciendo.com/issue/AUSFM/23/1

Bemutatók

A Replika folyóirat „Részvételi film” című blokkját a következő rendezvényeken mutattuk be 2022 és 2023 folyamán:

Gólya Szövetkezet, Budapest, 2022. december 16. Facebook: https://fb.me/e/36aeSFULr

Szabadkikötő, Pécs, 2023. február 20. Facebook: https://fb.me/e/3k1zzMdDq

A Magyar Filmtudományi Társaság éves konferenciája, Eger, 2023. november 3-4. Honlap: https://www.filmtudomanyitarsasag.hu/konferencia/sajat-boreben-enkepek-es-identitasok-mozgokepen-a-szemelyes-erintettsegre-alapozott-kozossegi-reszveteli-filmkeszites/

Néprajzi Múzeum, Budapest, 2023. június 2. Facebook: https://fb.me/e/yAtVnW6H

This message is only visible to admins.

Problem displaying Facebook posts.
Click to show error

Error: Error validating access token: The user has not authorized application 1332798716823516.
Type: OAuthException
Subcode: 458